وبلاگ

قفل هوشمند چیست؟ این روزها کلمه‌ی قفل هوشمند و هوشمند‌سازی را زیاد می‌شنویم. اگر کمی کنجکاو بوده و علاقه‌ای هم به مباحث نوین تکنولوژی داشته باشید، حتما تا‌کنون از خود پرسیده‌اید که ” هوشمند‌سازی ” یعنی چه؟

برچسب هوشمند را اخیرا روی بسیاری از کالاها می‌بینیم، مثل: تلفن همراه هوشمند، تلویزیون هوشمند و قفل هوشمند! امروز می‌خواهیم در این مقاله به مفهوم هوشمند‌سازی و نقش قفل کارتی در زندگی بپردازیم.

قفل دیجیتال

چه دلیلی باعث می‌شود به یک محصول برچسب هوشمند بزنیم؟

عوامل بسیاری در هوشمند نامیدن یک محصول دخیل است. مرجع انتساب اشیا به ویژگی هوشمند، انسان است. ما انسان را موجودی خردمند می‌دانیم زیرا توانایی‌های ذهنی برای ما بسیار مهم و حائز اهمیت است. در این راستا سعی می‌کنیم که اشیا را در جهت پیشرفت تکنولوژی طوری طراحی کنیم که به خصوصیات انسانی خودمان نزدیک باشد. کمال گرایی انسان و میل به ساختن اشیائی با هوشمندی و توانایی‌های بالا باعث هوشمند‌سازی خیلی از محصولات شد. هوشمند بودن وسایل زندگی و ابزار باعث افزایش امنیت و راحتی در زندگی روزمره شده است. به‌عنوان مثال نسل جدید از ماشین‌های هوشمند که با اثر انگشت درب خودرو باز می‌شود و یا درب خانه‌ها که علاوه بر اثر انگشت از طریق کارت یا رمز نیز قابل کنترل می‌باشند.

قفل هوشمند - هوشمند سازی

هوشمند‌سازی خانه چگونه است؟

هوشمند‌سازی در ایران قدمت زیادی ندارد. همه می‌دانیم که خانه به هنگام ساخت توسط نیروی برق‌کار سیم‌کشی می‌شود. سیستم سیم‌کشی خانه بر اساس نوع پروتکل هوشمندسازی، ممکن است متفاوت باشد. در یک خانه‌ی هوشمند ساکنین آن می‌توانند بدون رفتن از اتاقی به اتاق دیگر کنترل همه چیز را در دست بگیرند. به‌طور مثال چراغ یکی از اتاق‌ها را که روشن مانده است خاموش کنند.

حتی هنگامی که ساکنین در بیرون خانه هستند نیز می‌توانند با استفاده از تلفن همراه و اتصال آن به اینترنت کنترل خانه را در اختیار بگیرند. فقط اراده کنید و سیستم هوشمند‌سازی ساختمان، تمام اوامر شما را اجرا خواهد کرد. کنترل از راه دور شامل کنترل نور‌ها، سیستم سرمایش گرمایش و حتی قفل هوشمند نیز می‌باشد.

برای مثال در کنترل دمای خانه، این سیستم هوشمند‌سازی کاملا تشخیص می‌دهد که عادات سرمایی و گرمایی شما چیست و دمای خانه را با توجه به نیاز شما تنظیم خواهد کرد.

از مزایای این روش صرفه‌جویی در انرژی و هدر نرفتن آن است. سیستم هوشمند‌سازی همه چیز را تحت کنترل خود دارد. حتی زمانی که برای مسافرت طولانی و دور، از خانه خارج می‌شوید باز هم همه چیز در اختیار شماست. می‌توانید برای گمراه کردن سارقین طبق ساعات معینی برق منزل را خاموش و روشن کنید. حتی اگر وسیله‌ای را فراموش کرده‌اید که خاموش کنید، سیستم هوشمند‌سازی برای شما این‌کار را انجام خواهد داد. به این ترتیب شما می‌توانید با خیال راحت از مسافرت خود لذت ببرید.

قفل هوشمند - هوشمند سازی

قفل هوشمند چگونه در هوشمند‌سازی خانه نقش دارد؟

حال که به سوال قفل هوشمند چیست؟ پاسخ دادیم، نقش آن را در هوشمندسازی منزل را بررسی می‌نمایم. یکی از تجهیزات کاربردی در زمینه‌ی هوشمند‌سازی ساختمان قفل هوشمند است. قفل هوشمند یا قفل دیجیتال به آسانی می‌تواند عبور و تردد افراد را کنترل کند و محدودیت‌های مورد نیازتان را اعمال کند. فقط کافیست درب را ببندید و از خانه خارج شوید. قفل رمزی تمام مسئولیت امنیت خانه را به عهده می‌گیرد. راحتی، آسودگی، زیبایی و امنیت در اختیار شماست.

به‌عنوان مثال شما می‌توانید برای قفل دیجیتال درب منزل خود تعریف کنید. که یک رمز عبوری در چه ساعاتی در شبانه روز می‌تواند درب را باز کند و یا رمز عبوری درب را از هرجای دنیا می‌توانید حذف یا اضافه کنید.

امروزه جهت بازکردن انواع درب‌ها، از قفل هوشمند استفاده می‌شود. در واقع قفل‌های مکانیکی جای خود را به قفل‌هایی با ظاهر متفاوت و مکانیزم الکترونیکی (قفل الکترونیکی و دیجیتال) داده‌اند. به بیان دیگر می‌توان قفل الکترونیکی را سیستمی دانست که بر پایه یکی از مکانیزم‌های شناسایی رمزی، کارت‌های مغناطیسی RFID، تگ، اثر انگشت و یا مگنت، درب منازل را باز و بسته می‌نماید.

این شرکت نیز در این زمینه اقدام به وارد نمودن قفل هوشمند سامسونگ کرده است و یکی از بهترین واردکنندگان قفل الکترونیکی و دیجیتال در ایران می‌باشد.

 

قفل سامسونگ

دلیل نیاز به تجهیزات هوشمند‌سازی مثل قفل هوشمند

دلایل خیلی زیادی وجود دارند تا شما را به استفاده از سیستم‌های هوشمند‌سازی و قفل هوشمند متمایل کنند. این قفل‌ها بسیار مقرون به صرفه‌اند. با امنیت بالایی که برای خانه و محل کار شما به ارمغان می‌آورند باعث آسودگی خیال و عدم دسترسی افراد غریبه به درون منزل و یا هر جای دیگر می‌شود.

با حذف کلید‌های دست و پاگیر مکانیکی، دیگر ریسک گم کردن و یا دزدیده شدن آن‌ها را ندارید. علاوه بر این می‌توانید در صورت فراموشی قفل کردن درب از هرجای دنیا خانه و درب آن را قفل کنید. می‌توانید در هر مکانی که هستید خانه را تحت کنترل خود بگیرید و از وضعیت آن با خبر شوید. شما در هر لحظه می‌بینید که چه اتفاقی در خانه و پشت درب خانه می‌افتد. همچنین می‌توانید از راه دور اجازه‌ی ورود به افراد مطمئن را بدهید. تمام این کارها می‌تواند تنها با فشار دادن یک کلید از راه دور و از هر جای دنیا صورت گیرد.

اتصال این قفل هوشمند به سیستم هوشمند‌سازی ساختمان می‌تواند به شما توانایی کنترل بسیاری بدهد. یکی از بهترین توانایی‌ها که اخیرا باب شده این است که وقتی یکی از افراد خانواده به درب ورودی نزدیک شد، در به صورت اتوماتیک باز و پس از دور شدن فرد دوباره قفل شود.

برند سامسونگ

جهت مشاهده همه‌ی قفل‌های هوشمند می‌توانید از محصولات دژین لاک دیدن کنید.

برای اطلاع از اخبار روز قفل اثر انگشتی ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *