قفل های مکانیکی

قطعا و بدون شک همه ما در طول زندگی خود بارها از کلید برای باز کردن قفل‌های مختلف استفاده نموده و با مشکلات مختلف استفاده از قفل و کلید مکانیکی برخورد داشته‌ایم.

ما در این مقاله قصد داریم نگاهی اجمالی به نقاط ضعف و مشکلات فراوانی که این نوع قفل‌ها بر سر راه ما می‌گذارند بیندازیم و در مقابل اشاره به قفل دیجیتال و امکاناتی که این تکنولوژی برای برطرف نمودن مشکلات ارائه می‌دهد می‌پردازیم.

قفل مکانیکی

 کلید مکانیکی من کجاست؟

به احتمال زیاد برای شما هم تاکنون اتفاق افتاده که به جلوی درب خانه رسیده‌اید و پس از جستجوی فراوان ناگهان متوجه می‌شوید که کلید همراهتان نیست و آن‌را گم کرده‌اید یا در منزل جا مانده است. این اتفاق زمانی دردسر سازتر می‌شود که در روز تعطیل و در ساعت نامناسبی از روز رخ بدهد و هیچ کلیدسازی در اطراف شما باز نباشد. اما برای باز کردن دستگیره‌های هوشمند تنها کافیست رمز مورد نظر را به حافظه خود بسپارید و یا با لمس حسگر اثر انگشت درب برایتان باز شود.

کلید

عدم امکان ورود با وجود همراه داشتن کلید

آیا امکان دارد با وجود کلید مکانیکی نتوان وارد منزل شد؟

بله ممکن می‌باشد برای مثال به موارد ذیل می‌توان اشاره کرد:

  • یخ زدن قفل درب ورودی که برای باز کردن آن با مشکل روبرو خواهید شد.
  • شکستن کلید در داخل فقل که می‌تواند در اثر زنگ زدگی و یا سفت شدن مغزی رخ دهد.
  • فرو کردن چوب یا میخ توسط افراد مزاحم در شیار توپی قفل.

اما در قفل‌های رمزی به دلیل این‌که نیازی به استفاده از کلید مکانیکی ندارد این مشکلات نیز گریبان‌گیر شما نخواهد شد.

شکسته شدن کلید در قفل

عدم آسودگی و راحتی

یکی از مولفه‌های مهم در برخورد با قفل درب خانه راحتی و آسودگی می‌باشد. شما تصور کنید با دستان پر جلوی درب منزل رسیده‌اید و قفل شما از نوع قفل با کلید مکانیکی می‌باشد. لذا پیدا کردن کلید و باز کردن قفل می‌تواند چالش بزرگی برایتان ایجاد کند. همچنین ممکن است که محصولی را به صورت اینترنتی خریداری نموده‌اید و محصول شما در زمانی به درب منزل شما می‌رسد که شما حضور ندارید و شخص دیگری نیز در خانه نمی‌باشد، در این‌جور مواقع آیا امکان سپردن کلید به شخص غیر‌‎عاقلانه است.

حمل کردن کلید یکی از مواردی است که مطمئنا مانع راحتی و آسودگی برای شما خواهد شد، مخصوصا چنانچه حجم و تعداد کلیدها زیاد باشد.

هنگام استفاده از کلیدهای مکانیکی برای این‌که امکان ورود به افراد مختلف داده شود صرفا می‌بایست به تعداد این افراد کلید ساخته شده که هم هزینه بالایی دارد و هم خطر گم شدن کلیدها بیشتر می‌شود. اما در قفل‌های رمزی تنها با در اختیار قرار دادن رمز به افراد واجد شرایط امکان ورود را برای آن‌ها فراهم نموده‌اید، که حتی می‌تواند این رمزها به صورت زمان‌دار و یا یک‌بار مصرف باشد.

مغزی و کلید

عدم امکان کنترل تردد افراد

یکی دیگر از مواردی که در زمان استفاده ار قفل‌های با کلید مکانیکی امکان دسترسی و نظارت بر آن وجود نخواهد داشت کنترل رفت و آمد افراد مجاز می‌باشد. به طور مثال در مواقعی که منزل یا دفتر کار خود حضور ندارید زمانی که هر یک از اعضای خانواده وارد و یا خارج شوند شما هرگز متوجه نخواهید شد. اما در قفل‌های هوشمند الکترونیکی زمانی که هر شخصی با رمزی که مختص ایشان تعریف شده وارد خانه و یا حتی دفتر کار شما شود، زمان و کد مربوطه ذخیره شده و قابل برداشت و بررسی در زمان مورد نیاز است. همچنین می‌توانید با معرفی کدهای یک‌بار مصرف برای افراد خاص امکان ورود به مکان را برای یک نوبت محیا نمایید.

قفل هوشمند

در این مقاله تنها تعدادی از معضلات و مشکلات استفاده از قفل و کلید مکانیکی برای شما ارائه گردید در صورتی که موارد بیشتری وجود دارد. ضمنا در مقابل آن‌ها قابلیت و امکاناتی را که قفل‌های دیجیتال برای شما فراهم می‌نماید توضیح داده شده است.

انواع قفل دیجیتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سامسونگ میباشد