وبلاگ
افزایش-امنیت-خانه-هوشمند

سیستم خانه هوشمند نحوه استفاده از سیستم های فنی، فرآیندهای اتوماتیک و اتصال به ریموت کنترل در منازل می باشد. هدف اصلی از پیاده سازی این سیستم ارتقای سطح کیفی زندگی و کنترل بیشتر روی آن است. اهداف دیگری هم وجود دارند که مربوط به امنیت بیشتر و کارایی بهتر استفاده از انرژی ها مثل برق و حرارت می باشد. در سیستم های هوشمندسازی کلیه تجهیزات خانگی را می توانید به لحاظ زمانبندی کارکرد کنترل نمایید.

تجهیزاتی مثل سنسورهای حرکتی، دوربین ها و یا ترموستات پیش نیازی برای فرآیند این برنامه ریزی ها در سناریوهای مختلف هستند. مغز خانه هوشمند که بعضاً به قلب آن هم شناخته می شود کنترلر آن است که کلیه فرامین از طریق آن ارسال می شود. این فرامین با یک رابط کاربری مثل تبلت، کامپیوتر و یا گوشی هوشمند ارسال می شوند. استانداردها و یا پروتکل های بی سیم برای برقراری ارتباط بین اعضای این سیستم شامل وای فای، ZIGBEE و Z-WAVE است. برای آشنایی بیشتر با خانه هوشمند تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

پروتکل-zwave

تاریخچه خانه هوشمند

همواره بشر به دنبال راهی برای راحت تر کردن زندگی خود بوده است. در اینجا بود که تکنولوژی خانه هوشمند از طریق اینترنت و کامپیوتر وارد زندگی مردم شد. در دهه 1950 اولین صحبت ها در فیلم ها و ادبیات علمی تخیلی در مورد کنترل تجهیزات خانگی از طریق ماشین ها مطرح شد. فیلم شرکت دیزنی تحت عنوان خانه هوشمند در سال 1999 درباره همین موضوع ساخته شد. این فیلم ثابت کرد که بخش هایی از فیلم که مربوط به کنترل تجهیزات خانگی بوده است بیننده را مجذوب خود کرده است.

دانشمندان بیش از 30 سال روی اتصال اپلیکیشن خانگی و کارکرد اتوماتیک آن کار کرده اند. با این وجود در 15 سال اخیر مسئله خانه هوشمند مورد توجه عموم قرار گرفته است. دلایل اصلی این استقبال از خانه هوشمند عبارتند از توجه به مصرف بهینه انرژی، پیشرفت تکنولوژی در راستای راحتی بشر. اولین پروژه هوشمندسازی مربوط به پروژه مرکز Fraunhofer inHaus در سال 2001 می باشد. تمرکز این پروژه بر روی اتصال لوازم خانگی مختلف و کنترل آنها با استفاده از رابط های مختلف بود.

مزایای استفاده از هوشمندسازی

استفاده از خانه هوشمند به شما این امکان را می دهد که روی مصرف انرژی خود کنترل بیشتری داشته باشید. این به صورتی است که تنظیمات دما، روشن و خاموش کردن چراغ ها و باز کردن درب ها تحت کنترل شما می باشد. برای درب های سیستم های هوشمندسازی با نصب قفل هوشمند می توانید از طریق کنترلر خانه هوشمند آن ها را باز کنید. برای استفاده از قفل دیجیتال می بایست از پشتیبانی آن توسط پروتکل خانه هوشمند و اتصال آن اطمینان حاصل نمایید. این سیستم به صرفه جویی انرژی کمک شایانی می کند.

قفل دیجیتال یال

چطور یک خانه را به خانه هوشمند تبدیل کنیم؟

اجزا و پیکربندی سیستم هوشمندسازی به شرح زیر است:

  • اتصال به اینترنت کلیه اجزاء تحت یک پروتکل یکسان
  • مناسب ترین رابط کاربری گوشی های هوشمند و تبلت هستند.
  • اتصال از طریق سیستم های بی سیم راحت تر و زیباتر است.
  • کلیه تجهیزات اتصالی مانند سیستم تهویه، امنیتی و قفل دیجیتال می بایست به کنترلر متصل شوند.
  • کنترلر باید در جایی قرار گیرد که به همه تجهیزات با شعاع یکسانی قرار گیرد.

چرا از هوشمندسازی استفاده کنیم؟

از دلایل مهم استفاده از خانه هوشمند ایمنی بالای آن است و زیبایی و لوکس بودن آن است. همچنین سهولت راه اندازی آن کاربران را در نصب این سیستم ترغیب می کنند. با وارد کردن قفل دیجیتال در سیستم های هوشمندسازی امنیت را دوچندان می کنید. چرا که ویژگی هایی مثل قفل کودک و قفل اتوماتیک دارد که با بستن درب بعد از چند ثانیه به طور خودکار قفل می شود. بواسطه قفل دیجیتال می توانید از آمار ترددها خروجی بگیرید و سناریوهای کنترلی روی دسترسی ها تعریف کنید.

از دیگر ویژگی های خانه هوشمند می توان به استفاده ساده آن برای کودکان و سالمندان و همچنین قابلیت ارتقای این سیستم اشاره کرد. همچنین در کنار سیستم های سنتی می توانید سیتم هوشمندسازی را پیاده سازی کنید.

قفل-دیجیتال-کودک

بخش های مختلف خانه هوشمند

به طور کلی خانه هوشمند شامل یک کنترلر، پروتکل های ارتباطی (zigbee، z-wave و wi-fi)، رابط های کاربری (گوشی هوشمند و تبلت)، سنسورها و عملگرها می باشد. در حقیقت سنسورهای روی دستگاه های مختلف در سیستم های هوشمندسازی به تشخیص وضعیت دمایی، روشنایی و … کمک می کند. عملگرها از کنترلر دستور می گیرند و کار لازم را با توجه به گزارش ارسالی برای کاربر انجام می دهند. به طور مثال در مورد قفل دیجیتال فرمان باز کردن درب را عملگر انجام می دهد. در مورد بسته بودن درب برای قفل شدن آن سنسور مغزی هوشمند این گزارش را به قفل می دهد.

خانه-هوشمند

چند نمونه قفل دیجیتال با قابلیت اتصال به خانه هوشمند

در اینجا می خواهیم چند مدل از قفل های دیجیتال با کیفیت را که می توانید در سیستم هوشمندسازی از آن ها استفاده کنید ارائه دهیم. قفل دیجیتال VULCAN FR از برند یال قفلی بسیار محکم با قابلیت های گزارشگیری و دستگیره پول و پوش می باشد. قفل DP728 سامسونگ دارای دستگیره فشاری کششی با قابلیت اتصال به ریموت است. همچنین قفل های تمام اتوماتیک روک به راحتی و بدون نیاز به هزینه کرد اضافی به خانه هوشمند متصل می شوند. قفل کارتی DR719 سامسونگ و 4109 یال نیز از قفل های بسیار با کیفیتی هستند که می توانید در این سیستم ها استفاده کنید. البته اپلیکیشن قفل های سامسونگ تنها روی برخی از گوشی های هوشمند فعال هستند.

پیج اینستاگرام دژین لاک را دنبال نمایید و از اخبار روز دنیای قفل دیجیتال مطلع شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *