وبلاگ
تگ RFID

RFID چیست؟ مخفف “radio frequency identification” به معنی “شناسایی فرکانس رادیویی” است و یک فناوری غیر ‌تماسی است. rfid به طور گسترده در بسیاری از صنایع برای کارهایی مانند ردیابی پرسنل، کنترل دسترسی، مدیریت زنجیره تأمین، ردیابی کتاب در کتابخانه‌ها، سیستم‌های تلفنی استفاده می‌شود.

RFID چگونه کار می‌کند؟

این نوع سیستم کارت، دو مؤلفه اصلی دارد. یک ترانسپوندر (برچسب) که در شیء مورد نظر برای شناسایی قرار گرفته و یک فرستنده که به صورت وسیله‌ای برای خواندن برچسب است.RFID

RFID

خواننده شامل یک ماژول فرکانس رادیویی، یک واحد کنترل و یک سیم پیچ آنتن است که باعث ایجاد میدان الکترومغناطیسی با فرکانس بالا می‌شود. از طرف دیگر، برچسب معمولاً یک مؤلفه غیرفعال است که فقط از آنتن و میکروچیپ الکترونیکی تشکیل شده است، بنابراین هنگامی که به میدان الکترومغناطیسی نزدیک شود به دلیل القا، یک ولتاژ در سیم پیچ آنتن آن ایجاد می‌شود و این ولتاژ به‌عنوان توان برای میکروچیپ عمل می‌کند.

 تگ RFID

تگ‌های RFID و برچسب‌های هوشمند

تگ‌های RFID:

همان‌طور که گفته شد، یک برچسب RFID از یک مدار یکپارچه و آنتن تشکیل شده است که به وسیله یک ماده محافظ قطعات را در کنار هم نگه می‌دارد و آن‌ها را از شرایط مختلف محیطی محافظت می‌کند. این مواد محافظ بستگی به نوع کاربرد آن دارد. برای مثال شناسه کارمند حاوی برچسب‌های RFID به‌طور معمول از پلاستیک با دوام ساخته می‌شوند.

برچسب‌های RFID در اشکال و اندازه‌های مختلفی ارائه می‌شوند و فعال هستند. برچسب‌های غیرفعال بیشترین کاربرد را دارند، زیرا کوچک‌تر و قیمت نهایی ساخت آن پایین‌تر می‌باشد. برچسب‌های غیرفعال باید قبل از انتقال داده‌ها، توسط خواننده روشن شده باشد. اما برچسب‌های فعال دارای منبع تغذیه پردازنده (مانند باتری) هستند. از این طریق آن‌ها را قادر می‌سازد که داده‌ها را در همه زمان‌ها انتقال دهند.

برچسب‌های هوشمند:

برچسب‌های هوشمند با تگ‌ها متفاوت هستند زیرا هر دو فناوری، RFID و بارکد در آن قرار دارد. آن‌ها از لیبل چسب با یک تگ ساخته شده‌اند، همچنین ممکن است دارای بارکد و یا سایر اطلاعات چاپی باشد.

کارت هوشمند

 

پیشی گرفتن RFID از بارکدها

اگرچه این فناوری از زمان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفته است، اما تقاضا برای تجهیزات آن به سرعت در حال افزایش است، بخشی از این امر به دلیل دستورات صادره از وزارت دفاع ایالات متحده و وال مارت است که تامین کنندگان خود را ملزم به ردیابی محصولات توسط RFID می‌کند.

مزایای برچسب‌های RFID نسبت به بارکد

این برچسب‌ها نسبت به بارکد، مزایای بسیاری را ارائه می‌دهند. به خصوص این واقعیت که یک برچسب RFID می‌تواند اطلاعات بیشتری نسبت به یک بارکد در اختیار ما قرار بدهد. علاوه بر این، تگ‌های آن در برابر صدماتی مانند پاره شدن و لکه‌دار شدن، مصون می‌باشد.

تگ RFID

بارکد

نقش برچسب‌های RFID در قفل‌های دیجیتال:

مطمئنا تاکنون بارها از این برچسب برای عبور از گیت‌های عمومی مانند مترو، BRT و غیره استفاده کرده‌اید و سهولت و سرعت بالای این تکنولوژی کار را برایتان ساده و دلچسب نموده است. به صورتی که فقط کافیست کارت حاوی برچسب RFID را به صفحه مربوطه نزدیک نموده تا سریعا گیت(درب) مقابلتان باز شود.

حال تصور کنید برای عبور از درب منزل هم با همین سرعت و سهولت و بدون نیاز به کلید، درب باز شده و وارد خانه شوید. این امر محقق خواهد شد تنها در صورتی که اقدام به خرید و نصب قفل کارتی روی درب خانه نمایید تا دیگر از نگرانی حمل کلید راحت شده و تنها با نزدیک کردن برچسب RFID به قفل دیجیتال ، درب باز شده و وارد خانه شوید. برای راحتی بیشتر از برچسب‌های RFID با ضخامت کم استفاده کنید که قابلیت نصب روی گوشی موبایل را دارد.

rfid.jpg

جهت مشاهده انواع قفل‌های دیجیتال و اطلاع از کاربرد آن‌ها به بخش محصولات دژین لاک مراجعه کنید.

برای اطلاع از اخبار روز دنیای قفل دیجیتال پیج اینستاگرام ما را دنبال نمایید.

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت دقیق محصولات با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *