RFID مخفف کلمات “radio-frequency identification” به معنی”شناسایی فرکانس رادیویی” است و یک فناوری غیر‌تماسی است که به طور گسترده در بسیاری از صنایع برای کارهایی مانند ردیابی پرسنل، کنترل دسترسی، مدیریت زنجیره تأمین، ردیابی کتاب در کتابخانه‌ها، سیستم‌های تلفنی و غیره استفاده می‌شود.

چگونه کار می‌کند؟

این نوع سیستم کارت دو مؤلفه اصلی دارد. یک ترانسپوندر (برچسب) که در شیء مورد نظر برای شناسایی قرار گرفته و یک فرستنده (خواننده) که به صورت وسیله‌ای برای خواندن برچسب است.

خواننده شامل یک ماژول فرکانس رادیویی، یک واحد کنترل و یک سیم پیچ آنتن است که باعث ایجاد میدان الکترومغناطیسی با فرکانس بالا می‌شود.

از طرف دیگر، برچسب معمولاً یک مؤلفه غیرفعال است که فقط از آنتن و میکروچیپ الکترونیکی تشکیل شده است، بنابراین هنگامی که به میدان الکترومغناطیسی نزدیک شود، به دلیل القایی، یک ولتاژ در سیم پیچ آنتن آن ایجاد می‌شود و این ولتاژ به‌عنوان توان برای میکروچیپ عمل می‌کند.

 تگ RFID

تگ‌های RFID و برچسب‌های هوشمند

تگ‌های RFID:

همان‌طور که گفته شد، یک برچسب RFID از یک مدار یکپارچه و آنتن تشکیل شده است که به وسیله یک ماده محافظ قطعات را در کنار هم نگه می‌دارد و آن‌ها را از شرایط مختلف محیطی محافظت می‌کند. این مواد محافظ بستگی به نوع کاربرد آن دارد. به‌عنوان مثال نشان‌های شناسه کارمند حاوی برچسب‌های RFID به طور معمول از پلاستیک با دوام ساخته می‌شوند و برچسب بین لایه‌های پلاستیک تعبیه شده است.

برچسب‌های RFID در اشکال و اندازه‌های مختلفی ارائه می‌شوند و منفعل یا فعال هستند. برچسب‌های غیرفعال بیشترین کاربرد را دارند، زیرا کوچکتر و قیمت نهایی ساخت آن پایین‌تر می‌باشد. برچسب‌های غیرفعال باید قبل از انتقال داده‌ها، توسط خواننده روشن شده باشد اما برچسب‌های فعال دارای منبع تغذیه پردازنده (مانند باتری) هستند، از این طریق آن‌ها را قادر می‌سازد که داده‌ها را در همه زمان‌ها انتقال دهند.

برچسب‌های هوشمند:

با تگ‌ها متفاوت هستند زیرا هر دو فناوری، RFID و بارکد در آن قرار دارند. آن‌ها از لیبل چسب با یک تگ ساخته شده‌اند، همچنین ممکن است دارای بارکد و یا سایر اطلاعات چاپی باشد.

پیشی گرفتن RFID از بارکدها

اگرچه این فناوری از زمان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفته است، اما تقاضا برای تجهیزات آن به سرعت در حال افزایش است، بخشی از این امر به دلیل دستورات صادره از وزارت دفاع ایالات متحده (DOD ) و وال مارت است که تامین کنندگان خود را ملزم به ردیابی محصولات توسط RFID می‌کند.

مزایای برچسب‌های RFID نسبت به بارکد

این برچسب‌ها نسبت به بارکد، مزایای بسیاری را ارائه می‌دهد، به خصوص این واقعیت که یک برچسب RFID می‌تواند اطلاعات بیشتری نسبت به یک بارکد در اختیار داشته باشد. علاوه بر این، تگ‌های آن در برابر صدماتی که ممکن است به برچسب‌های بارکد دار مانند پاره شدن و لکه‌دار شدن وارد شود، مصون می‌باشد.

نقش برچسب‌های RFID در قفل‌های دیجیتال:

مطمئنا تاکنون بارها از این برچسب برای عبور از گیت‌های عمومی مانند مترو، BRT و غیره استفاده کرده‌اید و سهولت و سرعت بالای این تکنولوژی کار را برایتان ساده و دلچسب نموده است. به صورتی که فقط کافیست کارت حاوی برچسب RFID را به صفحه مربوطه نزدیک نموده تا سریعا گیت(درب) مقابلتان باز شود.

حال تصور کنید برای عبور از درب منزل هم با همین سرعت و سهولت و بدون نیاز به کلید، درب باز شده و وارد خانه شوید. این امر محقق خواهد شد تنها در صورتی که اقدام به خرید و نصب قفل دیجیتال هوشمند بر روی درب خانه نمایید. تا دیگر از نگرانی حمل کلید راحت شده و تنها با نزدیک کردن برچسب RFID به قفل، درب باز شده و وارد خانه شوید.

برای راحتی بیشتر استفاده از این تکنولوژی برچسب‌های RFID با ضخامت کم نیز موجود می‌باشد که قابلیت نصب بر روی گوشی موبایل و هر شی دیگری را دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت سامسونگ میباشد