وبلاگ
قفل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی چیست؟ تکامل بشریت در راستای خدمت به تشخیص هویت افراد.

مبحث امنیت همیشه برای انسان‌ها حائز اهمیت بوده است. ما از زمان‌های قدیم در حال حفاظت از اشیای با ارزشمان بوده‌ایم و این‌کار را به طرق مختلف انجام می‌دهیم. در هر صورت اطمینان داشتن از این‌که وسایل شخصی ما در امنیت قرار دارند، همیشه از اولویت‌های اصلی ما بوده است. به لطف تکنولوژی، امروزه امنیت شامل طیف گسترده‌ای از نرم افزار، سخت افزار، خدمات امنیتی مبتنی بر وب، بیومتریک و دستگاه‌های شخصی می‌باشد.

در این مقاله به قفل اثر انگشتی، یکی از اولین و مهم‌ترین کاربرد‌های بیومتریک نگاهی می‌اندازیم و عملکرد آن را بررسی خواهیم کرد.

قفل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی چیست؟ اجازه بدهید با تعریف قفل اثر انگشتی شروع کنیم. می‌توانیم این تعریف را برای مفهوم قفل اثر انگشتی بیاوریم:

“سیستمی که به موجب شناسایی اثر انگشت فرد، اجازه‌ی دسترسی صادر کند.”

حتما تا به حال به سر انگشت‌های خود و طراحی منحصر به فرد آن دقت کرده‌اید. این الگوها نتیجه‌ی بسیار مهمی از تکامل انسان است، زیرا توانایی ما را در دست گرفتن اشیا افزایش می‌دهد. نتیجه‌ این است که برای تشخیص هویت هر انسان روش فوق العاده‌ای کشف شد.

قفل اثر انگشتی

اثر انگشت انسان بسیار دقیق و منحصر به فرد است. علاوه بر این جعل کردن اثر انگشت افراد تقریبا محال است. این نشانه به‌عنوان وسیله شناسایی در بلند مدت به خوبی قابل استفاده است. یعنی می‌توان بدون نگرانی از بین رفتن این نشانه، همیشه از آن به‌عنوان یک ابزار تشخیص هویت استفاده کرد. هنگامی که فناوری از این شناسه استفاده کند و تفاوت بین اثر انگشت‌های هر کس را تشخیص دهد می‌تواند در باز کردن راه‌های ورودی مانند درب نیز کاربرد داشته باشد. بدین ترتیب قفل اثر انگشتی ساخته شد … !

سوال پیش آمده این است که چرا باید با این تکنولوژی همگام شویم و استفاده از قفل و کلید‌های قدیمی را متوقف کنیم و قفل کارتی یا قفل رمزی را جایگزین کنیم؟

پاسخ بسیار ساده است، قفل و کلید‌های قدیمی را کنار بگذارید زیرا قفل اثر انگشتی بسیار قابل اعتمادتر است. دسته کلید جای اضافی در جیب یا کیف شما نمی‌گیرد و همچنین خطرات جا گذاشتن و یا گم کردن آن را هم ندارید. واقعیت آن است که اثر انگشتان شما منحصر به فرد است و کسی نمی‌تواند از آن استفاده کند. قفل اثر انگشتی حتی از رمز عبور هم امنیت بیشتری دارد، چون کسی نمی‌تواند رمز آن را به خاطر بسپارد و به جای شما قفل را باز کند.

ففل اثر انگشتی

قفل اثر انگشتی چیست؟ چگونه کار می‌کند؟

خب حالا اجازه دهید نگاهی به نحوه‌ی کار این قفل‌ها بیندازیم.

اساسا قفل اثر انگشتی با اسکن اثر انگشت هر فرد و تبدیل داده‌های آن به یک الگوریتم عددی عمل می‌کند. هنگامی که برای اولبن‌بار انگشت خود را روی اسکنر قرار می‌‌دهید عملیات اسکن و تبدیل داده‌ها به الگوریتم عددی صورت می‌گیرد و الگوی اثر انگشت ذخیره می‌شود. این فرایند هربار که قرار است شخصی برای اولین‌بار به قفل اثر انگشتی شناسایی شود تکرار می‌شود. وقتی برای دفعه‌ی بعد اثر انگشت خود را روی اسکنر قرار می‌دهید، سیستم قفل اثر انگشتی داده‌های به دست آمده از اسکنر اثر انگشت را با داده‌های قبلی مقایسه می‌کند. اگر الگوها با هم مطابقت داشتند اجازه‌ی دسترسی به فرد داده شده و قفل باز می‌شود. در غیر این صورت اجازه‌ی دسترسی صادر نخواهد شد و قفل بسته می‌ماند. البته به خاطر داشته باشید که برای عمل کردن قفل، حتما باید جریان خون در دست گردش داشته باشد!

در حال حاضر تطبیق الگو مهم‌ترین فرآیند است. معمولا این فرآیند توسط فرآیند تطبیق Minutia صورت می‌گیرد‌. یعنی در آن چند نقطه‌ی معین روی سطح انگشتان توسط حافظه‌ی دستگاه ذخیره می‌شود. هنگام تطبیق، الگوی اثر انگشتی که قبلا ذخیره شده با ورودی دریافت شده مقایسه می‌گردد. اگر با هم مطابقت داشتند، به‌طور معمول دستگاه سیگنالی را می‌فرستد و درب باز می‌شود. این فرآیند بسیار سریع است و در کسری از ثانیه انجام می‌شود.

اسکن قفل هوشمند به صورت بیومتریک می‌باشد یعنی بافت زنده انگشت را شناسایی کرده و سپس درب را باز می‌کند.

دو نمونه از برداشت اصطکاک رگه‌های پوست با هم یک Minutia تشکیل می‌دهند.

این‌ها را گفتیم تا به نتیجه‌ی زیر برسیم:

انجام دادن آسان کار‌ها + ایجاد امنیت بیشتر => قفل اثر انگشتی 

قفل-دیجیتال-اثر-انگشتی

مزایای قفل اثر انگشتی

با استفاده از این قفل شما می‌توانید درب منزل و یا محل کار خود را بدون هیچ زحمتی باز کنید.

وقتی از خرید با دستان پر برمی‌گردید … وقتی کلید خود را جا گذاشته‌اید … وقتی خسته‌اید یا عجله دارید …

در تمام این موارد می‌توان قفل درب را بدون زحمت و در کم‌ترین زمان ممکن باز کرد.

امنیت:

قابل توجه می‌باشد که اثر انگشت هر انسان منحصربه فرد است. داشتن این ویژگی در قفل‌های دیجیتال می‌تواند به معنای حفظ امنیت محیط داخلی باشد. از آنجا که داده‌های بیومتریک برای همه منحصر به فرد است، کپی کردن داده‌ها تقریبا غیرممکن است. تنها راه باز کردن قفل اثر انگشتی، تخریب خوده قفل یا درب ورودی می‌باشد.

دقت:

سیستم اسکن اثر انگشتی، یکی از دقیق‌ترین روش‌های بیومتریک می‌باشد. این قفل‌ها تقریباً صد در صد دقت را ارائه می‌دهد. زمانی که انگشت خود را روی پنل قرار می‌دهید، در کسری از ثانیه و در بالاترین دقت، انگشت شما اسکن شده و درب برای شما باز می‌شود.

زمان:

فناوری اسکن اثر انگشت بدون شک یکی از سریع‌ترین راه ها برای ورود به منزل یا محل کار می‌باشد، روزهای به خاطر سپردن رمزهای عبور با این فناوری نوین از بین رفته‌اند.

قیمت:

سیستم تشخیص اثر انگشت مقرون به صرفه‌ و جدیدترین سیستم‌های تأیید ورود و خروج کاربر است. با این‌که نسبت به قفل‌های معمولی (کلیددار) گران‌تر است، ولی دارای امنیت بیشتری است و از هزینه‌های جانبی (برای مثال، گم شدن کلید) جلوگیری می‌کند.

راحتی:

استفاده از کلید برای باز کردن قفل و یا اعمال رمز عبور، هر کدام نیاز به فعالیت کمی دارند، ولی هیچ سیستمی به اندازه قفل درب اثر انگشتی بیشترین راحتی و کم‌ترین فعالیت را برای کاربر فراهم نمی‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کارایی و مشخصات مدل‌های مختلف قفل اثر انگشتی می‌توانید به محصولات سایت ما مراجعه و یا با شماره تلفن‌ زیر تماس بگیرید:

شماره همراه (پشتیبانی 24 ساعته):  09129307884

شما می‌توانید برای اطلاع از اخبار روز دنیای قفل دیجیتال پیج اینستاگرام ما را دنبال نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *